The price of a weekly shop seems to be going up and up at the moment and, with the additional cost of gym memberships, leading a healthier life can seem to come with a big price tag.

However, you don’t have to sit back and accept it! Take a look at our steps to a healthier life and get the most from your pay packet!

Look out for free fitness events.

We all love a freebie, and there are often free fitness classes or sports you can get involved with. Here are a few examples to start you off over the next month or so:

  • Free Walking Netball on Wednesdays at 1-2pm in Hightown Resource Centre
  • Monday Night is Ladies Night across the county borough with free gym, swimming, running and clubbercise sessions
  • Cardio tennis at Wrexham Tennis Centre, Friday 6-7pm.

You can find out more about any of these activities and more by contacting Terri Ritchie from the Active Wrexham team on 01978 297362.

Snapchat

Waste not.

With the average UK family throwing away almost £60 of food each month, it pays to plan your meals and be strict about what you eat. Buy only what you need and freeze any unused food; bread is the most wasted food and freezes really well. Eat leftovers for lunch the next day or freeze them as a handy ready meal for another time.

Switch it up.

Meat and fish are usually the most expensive foods in your trolley, but they are so simple to replace – even you just do it once or twice a week. Lots of dishes work with pulses (which are among the cheapest things to buy), for example you can replace some of the mince in a bolognaise with lentils, some of the chicken in a curry with chickpeas or add extra kidney beans to make a chilli con carne go further. You can also replace meat with vegetables, or even have a meat-free day or two each week.

Get online.

Doing your shopping online means that you know what you have spent before you get to the till making it easier to stick to a budget. It is also easier to stick to a list as you aren’t being tempted by all those delicious looking puddings and the end-of-aisle offers. There are also price comparison sites that let you choose a basket of foods to find the cheapest supplier.

Buy whole.

If you eat a lot of chicken, the cheapest way to buy it is whole! You can buy it and portion it out into two breasts, two thighs, two drumsticks and two wings, and you can even use the carcass for stock.

It is also cheaper to buy your veg whole and nude! So give yourself an extra couple of minutes to chop fruit and veg yourself and compare the price of loose foods over pre-packaged. Loose is often cheaper and better for the environment too!

Never miss a thing…follow us on Snapchat.

FOLLOW US ON SNAPCHAT